Bezpieczeństwo podczas spaceru z psem – o czym pamiętać?

kw. 27, 2021

Bezpieczeństwo podczas spaceru z psem – o czym pamiętać?

Spacer z psem to nie tylko obowiązek, ale też przyjemność. Dla zwierzaka to emocjonujący czas, na który wyczekuje z niecierpliwością.

Przechadzka na świeżym powietrzu może być zdrową aktywnością dla właściciela, który w ciągu całego zabieganego dnia ma chwilą na złapanie oddechu. Ten czas spędzany z psem pozwala na zacieśnienie więzi, stanowiąc jednocześnie rozrywkę.

Podczas takich spacerów ważne jest jednak bezpieczeństwo, które trzeba zapewnić zarówno swojemu pupilowi, ale też obcym zwierzakom i ich właścicielom. Warto przestrzegać kilku zasad, które zapewnią komfort przechadzki.

Smycz

Psiaki podczas spacerów mają wiele energii. Możliwość załatwienia swoich spraw fizjologicznych to jedno, a możliwość wybiegania się to drugie. Podczas spacerów należy jednak pamiętać o zakładaniu pupilowi smyczy. Nieprzestrzeganie środków ostrożności podlega karze według art.77 kodeksu wykroczeń. 

Szczęśliwi są właściciele, którzy mieszkają w pobliżu pól i parków, w których przebywa bardzo mało ludzi. Nie ma wtedy przeciwwskazań, aby psiak mógł się wybiegać i swobodnie poruszać się w terenie bez smyczy. W większych miastach znajdują się także specjalne psie parki, gdzie zaznajomione zwierzaki spędzają czas na „wolności”.

Problem pojawia się, kiedy nie posiada się kontroli nad zwierzakiem. Kiedy jest on nieodpowiednio wychowany lub przez jego usposobienie nie reaguje na zawołanie, ani komendy. Jeśli jest się świadomym ryzyka, związanego z tym, że pies może uciekać na drogę albo zaczepiać inne zwierzaki trzeba założyć smycz.

Jeśli chce się mieć ciągłą kontrolę nad swoim futrzakiem, ale jednocześnie pragnie się dać mu możliwość swobody ruchów, warto zdecydować się na smycz, którą można regulować, a jej pasek pozwala na wystarczające wydłużenie, by psiak mógł wybiegać się w parku.

Kaganiec

Każdy właściciel dobrze zna swojego psa. Jeżeli futrzak miewa ataki agresji wobec innych zwierzaków, a nawet ich właścicieli trzeba zakładać mu kaganiec. Niekontrolowane zachowania pupila mogą w wielu przypadkach zagrażać zdrowiu i życiu psów i ich właścicieli, a to może skończyć się wizytami w sądach, karami pieniężnymi, a nawet odsiadką w więzieniu.

Kaganiec przydaje się nie tylko w przypadku kiedy pies jest agresywny, ale także wykazuje się niesubordynacją. Jeżeli pies lubi pić wodę z kałuży lub zjada odpadki znajdujące się w trawie i na drodze, kaganiec przyda się, aby zapobiec niestrawności i problemom żołądkowym pupila.

spacery z psem

Bezpieczeństwo własnego pupila

Podczas spaceru spotyka się wiele innych właścicieli ze swoimi pupilami. Przechadzając się w okolicy zazwyczaj wszyscy się znają lub chociażby kojarzą. Zdarzyć się jednak może, że na drodze pojawi się obcy pies.

Podczas pierwszego kontaktu z innym psem, warto aby oba zwierzaki były na smyczy, aby w razie niespodziewanego ataku móc szybko odciągnąć je od siebie. Nigdy nie wiadomo jakie usposobienie ma nieznany zwierzak, warto więc być ostrożnym. Jeśli obcy pies spaceruje samotnie, najlepiej od razu go ominąć, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Obowiązek podczas spaceru

Spacer przede wszystkim służy do załatwienia spraw fizjologicznych pupila. Sprzątanie po psie to nie tylko wyraz kultury osobistej, ale obowiązek, nawet w świetle prawa. Zanieczyszczenie terenu przez pupila może być bardzo uciążliwe dla innych ludzi, dlatego zawsze trzeba zachowywać po nim porządek, a niewykonanie obowiązku podlega karze pieniężnej.

Jeśli zauważy się, że inny właściciel nie sprząta po psie, warto zwrócić mu uwagę. Być może nie jest on świadomy konieczności sprzątania, a powiadomiony o obowiązku będzie się do niego stosował. Zdarzają się także przypadku, kiedy właściciel zapiera się przed zbieraniem odchodów pupila. Wtedy powinno się powiadomić policję lub straż miejską. Należy pamiętać, że potrzebny jest na to dowód w postaci zdjęcia lub filmiku, gdzie widać właściciela z psem pozostawiającego zanieczyszczony trawnik.

Co zabrać na spacer z psem?

Aby mieć pewność, że spacer będzie bezpieczny i komfortowy zarówno dla pupila, jak i właściciela, należy zabrać ze sobą smycz i najlepiej kaganiec, na sytuacje awaryjne. Obowiązkowo trzeba mieć woreczki na psie kupy, a w letnie dni przyda się mała miseczka, do której naleje się spragnionemu pupilowi wody.Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: