Czy wszywka jest bezpieczna dla zdrowia?

sty 20, 2023

Czy wszywka jest bezpieczna dla zdrowia?

Wiele osób chcąc poradzić sobie z problemem alkoholowym — decyduje się na zaaplikowanie wszywki alkoholowej. To biologiczna metoda na radzenie sobie z nałogiem alkoholowym. Wszywka alkoholowa nie daje o sobie znać, dopóki chory nie spożyje alkoholu. Po spożyciu alkoholu pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego. Jednak czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to potoczne określenie na substancję, która wszywana jest pod skórę — najczęściej pod łopatką lub na pośladku — alkoholika, by zniechęcić go do spożywania alkoholu w sposób biologiczny. Wszywka alkoholowa inaczej nazywana jest esperalem, od nazwy leku. Esperal zawiera specjalny środek — disulfiram, który odpowiada na blokowanie specjalnego enzymu — dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza aldehydowa odpowiada za metabolizm, czyli rozkład, alkoholu w organizmie, a dokładniej w wątrobie. Blokada enzymu dehydrogenazy aldehydowej sprawia, że aldehyd octowy przestaje być przekształcany w postać, która jest nieszkodliwa dla ludzkiego organizmu. W efekcie — chory doznaje nieprzyjemnych wrażeń przypominających kaca, czyli zatrucie alkoholem.

Co odczuwa osoba z wszywką po zażyciu alkoholu?

Wystarczy 10 minut od zażycia alkoholu przez pacjenta z wszywką alkoholową, by doznał ostrych objawów zatrucia alkoholowego. Pojawią się nudności mogące doprowadzić do wymiotów, a także duszności i pocenie się. Bóle i zawroty głowy często łączą się z zaczerwienioną twarzą. Twarz czerwienieje na skutek tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca, pojawiają się skoki ciśnienia tętniczego. Nasila się również lęk i strach przed śmiercią. Atak może trwać od 4 do 10 godzin. W zależności od czasu działania alkoholu.

Puste butelki po alkoholu

Czy wszywka wykazuje skutki uboczne?

Wiele osób zastanawia się nad zaaplikowanie esperalu, jednak waha się w obawie o skutki uboczne. Nie odnotowany żadnych skutków ubocznych, ani reakcji z innymi niż esperal środkami leczniczymi. Jedynym spotykanym skutkiem, w zasadzie zamierzonym — jest ostra reakcja po zażyciu alkoholu. Wszywka umieszczona w organizmie chorego wydziela disulfiram do krwiobiegu przez okres od 8 do 12 miesięcy. Sam zabieg implantacji trwa około 30 minut i prowadzony jest pod znieczuleniem miejscowym.

Kiedy stosuje się wszywkę?

Wszywkę alkoholową stosuje się, gdy alkoholik podjął się leczenia, jednak potrzebuje dodatkowej pomocy — biologicznej, która pozwoli mu opanować chęć zażycia alkoholu. Zadaniem wszywki alkoholowej nie jest oduczenie chorego spożywania alkoholu, ale wywołanie wstrętu do trunków. Niektóre osoby niestety okazują się być odporne na interakcję alkoholu i disulfiramu. Ich organizmy są wówczas najczęściej przyzwyczajone do spożywania alkoholu. Zaaplikowane wszywki nie oduczy alkoholika spożywania alkoholu, jednak może dać mu możliwość przeżycia pewnego okresu w trzeźwości. Dzięki temu alkoholicy mogą podjąć świadomą decyzję związaną z wyjściem z alkoholizmu.

Czy występuje zagrożenie przez wszywkę?

Wszywki alkoholowe same z siebie nie wywołują skutków ubocznych. Warunkiem jest niespożywanie alkoholu. Kiedy alkoholik postanowi złamać tę zasadę — w zależności od ilości spożytego w danej chwili alkoholu oraz odporności wyniszczonego organizmu — jego objawy będą różne. Zdarzały się przypadku napadów drgawkowych, a nawet zawału serca. Są to jednak sytuacje skrajne. Jak informuje specjalistyczna sieć leczenie uzależnień – najczęściej po 10 minutach od spożycia alkoholu — alkoholik zaczyna odczuwać objawy zatrucia alkoholem — zawroty głowy, bóle, nudności i zaprzestaje dalszego spożywania alkoholu. Po okresie od 4 do 10 godzin wraca do normy.

Podczas terapii psychoterapeuci zalecają różne środki. Od rozmów i sesji terapeutycznych po środki farmakologiczne. Wszywki alkoholowe stosowane są w warunkach kontrolowanych, kiedy chory jest pod stałą obserwacją. Psychoterapeuta może wówczas przewidzieć kolejne ruchy zainteresowanego. Sama wszywka nie jest groźna dla zdrowia człowieka. Zaszycie alkoholowe w Warszawie nie posiada skutków ubocznych, a nawet nie wchodzi w integrację z innymi lekami. Warunkiem, który należy spełnić, by nie odczuwać nieprzyjemnych doznań — jest abstynencja. Zawarty we wszywce disulfiram blokuje enzym trawiący aldehyd octowy w wątrobie. Aldehyd octowy jest wówczas gromadzony w organizmie i wywołuje objawy zatrucia. Jest to jednak jedyna sytuacja, w której esperal wpływa na zdrowie alkoholika. Jego zadaniem jest wydłużenie okresu abstynencji, dzięki zastosowaniu środków biologicznych.

Jeśli masz problem z alkoholem i potrzebujesz wszywki alkoholowej to serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego partnera – Nasz Gabinet. Posiadają oni ponad 17 oddziałów w całej Polsce, a na swoim koncie mają tysiące wykonanych zabiegów. Zaufaj specjalistom.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: