Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego?

Sty 8, 2019

Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego?

Materiały drukowane cieszą się niesłabnącą popularnością. Mimo rosnącej popularności rozmaitych tekstów, dokumentów czy produktów reklamowych w postaci multimedialnej trudno jest znaleźć firmę bez drukarki, a punkty ksero i profesjonalne drukarnie mają ręce pełne pracy. Oferują nowoczesne metody druku, w tym druk cyfrowy i offsetowy. Czym się one różnią i która metoda jest lepsza?

Druk cyfrowy – jego wady i zalety

Druk cyfrowy jest bardzo popularną metodą wykonywania kopii papierowych dokumentów oraz innych materiałów. Jest wykorzystywany przez drukarki profesjonalne od różnych firm. Wiele osób uważa, że tego typu wydruk zapewnia gorszą jakość, jednak tak naprawdę ta kwestia zależy od wielu różnych czynników. Znaczenie ma na przykład rodzaj papieru, zaawansowanie technologiczne urządzenia drukującego oraz format materiałów do wydrukowania. Technika drukowania to jedna z wielu zmiennych.

Wykorzystanie druku cyfrowego gwarantuje wierne odwzorowanie oryginału na papierze. Jest to technika drukowania, która polega na naświetlaniu wałka warstwą foto-przewodzącą. W miejscach, w których ma znajdować się obraz, podczepia się do niej tusz, a następnie to wszystko przenoszone jest na kartkę. Jest to metoda bardzo precyzyjna i szybka.

Na druk cyfrowy powinny decydować się osoby, którym zależy na szybkim procesie wykonywania kopii w niedużym nakładzie. Ta technika sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy zlecenie jest zgłaszane na ostatnią chwilę. Ułatwia znacznie codzienną pracę, a sam druk może zostać wykonany praktycznie od ręki. Technika cyfrowa jest również odpowiednim wyborem w przypadku, gdy materiały do druku mają być spersonalizowane, czyli jest to tak zwany druk zmiennych danych. Zaproszenia, listy z imieniem, czy inne materiały, w których zawarty jest adres, imię i nazwisko, data czy jakakolwiek inna zmienna, najlepiej wykonywać właśnie za pomocą druku cyfrowego, o czym na pewno poinformują Cię pracownicy każdego profesjonalnego punktu poligraficznego.

Maszyna z drukarni

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy jest o wiele bardziej zaawansowaną techniką niż druk cyfrowy. Polega na naświetleniu obrazu na specjalistycznej naświetlarce CTP na płaską formę, z której następnie jest odbijany na podłoże, czyli najczęściej kartkę papieru o dowolnych rozmiarach, dopasowanych do potrzeb klienta.

Ten rodzaj druku idealnie sprawdza się podczas druku masowego jednego projektu. To metoda, która polecana jest na przykład przy drukowaniu ogromnego nakładu ulotek, gazetek promocyjnych lub innych materiałów reklamowych bądź dokumentów np. szkoleniowych. Ważne, aby w takich materiałach nie pojawiał się żadne zmienne, ponieważ druk offsetowy, ze względu na wykorzystywaną technologię, odbija obraz 1 do 1. Ponadto w trakcie rozpoczętego już procesu drukowania nie ma możliwości wprowadzania żadnych zmian ani korygowania błędów.

Uruchomienie procesu druku offsetowego jest kosztowne, znacznie droższe niż w przypadku druku cyfrowego. Dlatego też druk offsetowy poleca się go klientom tylko w przypadku masowych wydruków. Wtedy jest on opłacalny i sprawdza się o wiele lepiej niż druk cyfrowy. Druk offsetowy zawsze należy zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem, co oznacza, że nie sprawdza się on jako technika wydruku materiałów potrzebnych na cito.Drukarka

Zarówno druk cyfrowy, jak i offsetowy posiadają swoje wady i zalety. Są to dwie zupełnie różne technologie, które należy wykorzystywać w różnych sytuacjach. W przypadku dużych projektów i druku o dużym nakładzie idealnie sprawdzi się druk offsetowy. Jednak jeśli do wydrukowania jest stosunkowo niedużo materiałów, ale kluczowy jest czas, to o wiele lepszym wyborem będzie druk cyfrowy. Druk cyfrowy oraz offsetowy oferuje firma Mail Boxes Etc. posiadająca oddziały w Gdyni oraz w Warszawie na Wilanowie.

 Podobne:

Udostępnij: