Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy lokalu użytkowego – co należy przygotować?

sty 18, 2023

Lokal użytkowy to pomieszczenie przeznaczone do celów komercyjnych, takich jak sklepy, biura, usługi, magazyny, hotele, restauracje, itp. Służy on do prowadzenia działalności gospodarczej, a jego właścicielem może być zarówno osoba prywatna, jak i firma. 

Lokale użytkowe różnią się od mieszkań m.in. przeznaczeniem, wymaganiami dotyczącymi projektu, pozwoleniami i nadzorem budowlanym oraz kosztami budowy i utrzymania. Z tego względu warto wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne, aby móc rozpocząć budowę lokalu użytkowego. 

Jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia budowy lokalu użytkowego?

Aby rozpocząć budowę lokalu użytkowego, należy przygotować następujące dokumenty:

  • Decyzja o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę — wydawane przez właściwe organy administracji, pozwalające na budowę obiektu na danej działce.
  • Projekt budowlany — zawierający szczegółowe informacje na temat planowanej budowy, takie jak rzuty poszczególnych pięter, elewacje, przekroje, itp.
  • Mapa terenu do celów projektowych precyzyjne określenie granic działki, na której ma być budowany lokal. 
  • Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości potwierdzenie, że osoba składająca wniosek jest właścicielem działki lub ma prawo do jej użytkowania.
  • Zaświadczenie o uzgodnieniach ze służbami i instytucjami — potwierdzenie, że projekt budowlany został zatwierdzony przez wszystkie zainteresowane podmioty, takie jak straż pożarna, sanepid, itp. 
  • Pozwolenie na rozpoczęcie budowy wydawane przez właściwe organy administracji po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń.
  • Inne dokumenty wymagane przez lokalne władze w zależności od miejsca budowy, mogą być wymagane inne dokumenty, np. pozwolenie na odprowadzenie ścieków, itp.

Należy pamiętać, że dokumenty wymagane do budowy lokalu użytkowego mogą się różnić w zależności od lokalizacji i obowiązującego w danym miejscu prawa. Zawsze najlepiej jest skontaktować się z lokalnymi władzami w celu uzyskania konkretnych dokumentów wymaganych w Twojej okolicy.

Gdzie i kiedy należy zdobyć te dokumenty?

Dokumenty niezbędne do budowy lokalu użytkowego należy zdobyć we właściwych organach administracji, które zależą od miejsca budowy. Decyzja o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę jest wydawane przez starostę, lub właściwego prezydenta miasta. Projekt budowlany i mapa do celów projektowych należy przedstawić w wydziale architektury lub wydziale budownictwa urzędu miasta, lub gminy. Oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości oraz zaświadczenie o uzgodnieniach ze służbami i instytucjami należy przedstawić w wydziale geodezji lub wydziale nieruchomości urzędu miasta, lub gminy

Pozwolenie na rozpoczęcie budowy jest wydawane przez właściwego inspektora nadzoru budowlanego po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zgłoszeń. Terminy przedstawienia dokumentów i uzyskania decyzji zależą od przepisów prawnych w danym państwie i lokalnej administracji. Warto więc upewnić się, jakie są obowiązujące przepisy i terminy w danej lokalizacji.

Dlaczego warto zadbać o ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyza budowlana to opinia specjalisty z zakresu budownictwa dotycząca stanu technicznego budynku lub jego poszczególnych elementów, uwzględniająca jego konstrukcję, materiały, instalacje oraz przepisy prawne. Dla lokalu usługowego jest ona szczególnie ważna, ponieważ pozwala na określenie czy lokal spełnia wymagania dotyczące przeznaczenia, czy jest dostosowany do potrzeb działalności gospodarczej, czy posiada odpowiednie instalacje i urządzenia, czy jest zgodny z przepisami budowlanymi i bezpieczeństwa pożarowego. 

Ekspertyza budowlana jest również często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytów na zakup nieruchomości. 

Kto może przygotować ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyzę budowlaną może przygotować wyłącznie rzeczoznawca budowlany, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Rzeczoznawca budowlany to osoba, która dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu budownictwa, a także zdobyła odpowiednie doświadczenie zawodowe. Osoba na tym stanowisku uprawniona jest do wykonywania ekspertyz budowlanych po ukończeniu odpowiedniego kursu oraz pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego. 

Rzeczoznawca budowlany jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz do udzielania rzetelnych i obiektywnych opinii. Jest również odpowiedzialny za dokumentację całej swojej pracy, która powinna być przechowywana przez określony czas. Dokumenty te są bardzo ważne i często odgrywają kluczową rolę w procesie udostępniania danego lokalu do prowadzenia danego rodzaju działalności, przez co bardzo ważne jest, aby ekspertyza była przygotowana w sposób prawidłowy i rzetelny, a to może zapewnić wyłącznie doświadczony rzeczoznawca budowlany, który posiada niezbędne w tym celu kwalifikacje.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: