Garwolin – jakie zabytki warto zobaczyć

wrz 25, 2018

Garwolin – jakie zabytki warto zobaczyć

Kiedy mówi się o województwie mazowieckim — w pierwszym momencie przychodzi nam na myśl stolica. Jednak województwo mazowieckie bogate jest w wiele innych miejscowości, o wielkiej wartości historycznej, a także architektonicznej. Przykładem jest miasto Garwolin, które prawa miejskie otrzymało na początku XV wieku. Liczba ludności zamieszkującej miasto obecnie nie przekracza 20 tysięcy mieszkańców. Warto jednak zastanowić się nad odwiedzeniem tego urokliwego miasteczka. Garwolin stanowił miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego.

Kolegiata pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego

Kolegiata pod wezwaniem Przemienia Pańskiego znajduje się w NID, czyli Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Kościół wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. Znajdujący się w nim portret Św. Jana Chrzciciela pochodzi z XVIII wieku. Kościół posiada budowę trzynawową. Wybudowany został na planie krzyża łacińskiego. W głównej nawie odnajdziemy osiem okien — symetrycznie po cztery z każdej strony. Tytuł kolegiaty został nadany współcześnie — przez biskupa siedleckiego w dniu 20 kwietnia 2011 roku. Wówczas została powołana przy nim Kapituła Kolegiacka.

Zespół dworski w Garwolinie

Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisany został również park Sulbiny, a także sam zespół dworski z początku XX wieku. W jego skład wchodzi doskonale zachowany budynek dworu, a także rządcówka, spichlerz oraz wspomniany park. Warto zwrócić również uwagę na zachowane stajnie koszarowe obok magazynu, które pochodzą z 1905 roku.

Konstrukcje zrębowe

Warta uwagi jest także oszalowana, pięcioosiowa organistówka o konstrukcji zrębowej. Zbudowana została na początku wieku XIX na planie prostokąta w dwutraktowym układzie wnętrz. Podczas spaceru możemy zajść na cmentarz, by podziwiać klasycystyczną kaplicę cmentarną z połowy XIX wieku, a mianowicie z roku 1839. Zwróćmy także uwagę na domy pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku, których zrębowa konstrukcja posiada dwutraktowy układ wnętrz oraz dachy dwuspadowe.

garwolin - kolegiata przemienienia pańskiego

Przy Alei Legionów…

Przy Alei Legionów odnajdziemy dawną cerkiew garnizonową, a także datowany na przełom XIX i XX wieku zespół dawnych koszar kawaleryjskich. W których stacjonował 13 rosyjski pułk dragonów w latach od 1892 do 1914. W późniejszym okresie, to jest od 1921 do 1939 roku stacjonował tu inny pułk — 1 Pułk Strzelców Konnych Raszyńskich im. Cesarza Napoleona I.

Mieszczący się w województwie mazowieckim Garwolin stanowi miasto powiatowe. Małomiasteczkowa zabudowa z duża ilością zabytkowych, drewnianych domów stanowi wspaniałe miejsce na spędzenie wolnych dni. Spacery możemy urozmaicić przechadzając się w poszukiwaniu uroczego neobarokowego kościoła, czy też poszukując śladów historii — w dawnych koszarach dragonów, a później 1 Pułku Strzelców Konnych Raszyńskich im. Cesarza Napoleona I. Warto zwrócić uwagę na to, że współczesny poeta — Miron Białoszewski napisał cykl Garwolin i z powrotem.

Przed II Wojną Światową w Garwolinie można było podziwiać murowaną Synagogę, jednak wybudowana w 1860 roku uległa spaleniu podczas bombardowania w 1939. Wyróżniała się wysokimi oknami, a także dekoracyjną fasadą. W Garwolinie możemy znaleźć również pozostałości cmentarza wyznaniowego. Żydowski cmentarz powstał w pierwszej połowie wieku XIX. Znajduje się niedaleko kompleksu dworskiego. Wciąż możemy oglądać około 20 macew. Data widniejąca na najstarszej z nich to 1863 rok. Kirkut posiada stosunkowo niewielką powierzchnię, bo jedynie pół hektara. Przez wzgląd na brak oznaczeń, a także obiektów charakterystycznych — jest trudny do odnalezienia. Cmentarna budowla — dom przedpogrzebowy mieszczący się niegdyś w zachodniej części kirkutu został zniszczony podczas wojny.

Bądź na bieżąco z aktualnymi wiadomościami w Garwolinie, odwiedź serwis informacyjny Kurier Garwoliński



Podobne:

Udostępnij: