Inwestycja w energię słoneczną – wybierz mądrze instalację fotowoltaiczną

gru 9, 2020

Inwestycja w energię słoneczną – wybierz mądrze instalację fotowoltaiczną

Coraz częściej decydujemy się na inwestycję w produkcję prądu z energii odnawialnej. W związku z korzystnymi ofertami programów dofinansowań, coraz częściej wykorzystywane są ogniwa i moduły fotowoltaiczne, dzięki czemu produkcja energii w domu czy firmie staje się nad wyraz opłacalna. Budując instalację fotowoltaiczną, musimy zwrócić uwagę na szereg rzeczy, dzięki którym będzie ona działała efektywnie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki przy doborze instalacji fotowoltaicznej oraz warianty, jakie warto rozważyć.

Na co zwracamy uwagę, wybierając instalację fotowoltaiczną?

Odpowiednia ekspozycja paneli

Zanim zaczniemy inwestycję w fotowoltaikę, musimy oszacować, czy miejsce, w którym się ona znajdzie, zagwarantuje instalacji optymalne wykorzystanie. Panele możemy montować zarówno na dachu domu, budynków gospodarczych, jak i na specjalnych stelażach ustawionych na ziemi. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli od strony południowej, dzięki czemu wykorzystanie energii słonecznej będzie najbardziej optymalne. Pamiętamy tez o odpowiednim, kącie nachylenia. Słońce w ciągu roku zmienia wysokość, zatem wraz ze zmiana pory roku może zmienić się optymalny kąt nachylenia. W Internecie znajdziemy różne zalecenia, dlatego też warto powierzyć montaż instalacji specjalistom.

korzystanie z instalacji fotowoltaicznej

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?

Ma on duże przełożenie na ostateczny koszt instalacji, a co za tym idzie, również na to, po ilu latach inwestycja się zwróci. Konieczne jest oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, które będzie różniło się w zależności od tego, ile mamy w domu sprzętów elektrycznych, czy korzystamy z systemu inteligentnego domu lub też od tego, czy prowadzimy gospodarstwo rolne. Szacujemy, ile MWatt zużywamy w ciągu roku, po czym dodajemy 30% naddatku i tak uzyskujemy szacowana moc instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy też o tym, ze instalacja o zbyt dużej mocy może generować nieproporcjonalne straty, dlatego tez tak ważne jest dobre oszacowanie.

Wybór producenta

Staramy się wybierać rodzimych producentów, dlatego że pomoże nam to uchronić się od wysokich kosztów w razie awarii. Jak to wygląda? Otóż firmy na ogół udzielają kilkuletniej gwarancji na naprawy na terenie Polski, po czym obowiązek ten przechodzi na producenta. Z kolei, jeśli producent jest zagraniczny, musimy liczyć się z kosztami wysyłania uszkodzonych paneli za granicę. A to wydłuża zastój, podczas którego nie produkujemy energii, ponosząc dodatkową stratę.

Instalacja elektryczna a korzystanie z ogniw fotowoltaicznych

Często zdarza się, że inwestujemy w nowoczesną fotowoltaikę, po czym i tak łączymy ją z instalacją elektryczna starej generacji. Jest to duży błąd, który w ostatecznym rozrachunku może nas sporo kosztować. Dobrze dopasowana instalacja elektryczna cechuje się mniejszym przekrojem, a także, mniejszym oporem przepływu prądu. Konieczne jest dobre uziemienie, które wyniesie poniżej 10 omów, bez którego może dojść do zwarcia, lub nawet do pożaru.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Zależnie od mocy instalacji, możemy ubiegać się o różnego rodzaju programy, obejmujące zarówno dotacje zwrotne, jak i bezzwrotne. Przykładowym projektem jest „Czyste Powietrze”, w ramach którego możemy uzyskać nawet do 10 000 zł środków, udzielanych w ramach pożyczki, której oprocentowanie nie przekroczy 2%, a czas spłaty jest wyjątkowo korzystny. Innym, wartym uwagi programem jest „Mój Prąd”, w ramach którego można otrzymać do 5 tys. dotacji, pod warunkiem jednak, ze rocznie nie wyprodukujemy więcej, niż 10MW na rok.

dzialka z fotowoltaika

Skorzystaj z pomocy Kratki Energy przy wyborze odpowiedniego dofinansowania do fotowoltaiki w Warszawie i ciesz się energią ze Słońca w domu!

Rodzaj systemu fotowoltaicznego również ma znaczenie

On-grid, off-grid czy połączenie dwóch rodzajów? Co się najbardziej opłaca?

Najwięcej energii pozyskujemy w godzinach południowych, w ciepłe, słoneczne dni, z kolei dni pochmurne, sezon jesienno-zimowy, czy nawet godziny popołudniowe to czas, kiedy produkcja spada. Jeśli nadwyżki wyprodukowanej energii będą zużywane na bieżąco, ze względu na duże zapotrzebowanie, wówczas dobrym rozwiązaniem jest system off-grid, czyli gromadzenie nadwyżki w specjalnych akumulatorach. Jest to jednak rozwiązanie obciążające środowisko, dlatego, że takie akumulatory trzeba często wymieniać, nawet co kilkanaście lat.

Z kolei rozwiązanie on-grid, czyli magazynowanie nadmiaru w sieci energetycznej, jest dobrym pomysłem, gdy wiemy, ze nadwyżka nie przyda nam się zbyt szybko. W takim przypadku mamy licznik dwukierunkowy, zliczający energię pobraną z sieci oraz tę, jaką do sieci sprzedaliśmy. Ważnym elementem instalacji jest wówczas inwerter, przemieniający prąd stały w prąd zmienny, dopasowany do potrzeb sprzętów elektrycznych w domu.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: