Kursy nurkowania PADI – informacje ogólne
Nurkowanie może stać się prawdziwą przyjemnością, dzięki której możliwe będzie zażycie aktywności fizycznej i jednoczesne obserwowanie podwodnego świata. Jest to świetna rozrywka zawłaszcza w wakacyjne dni spędzone nad wodą. Aby nauczyć się nurkować warto skorzystać z kursu PADI. Czym jest i jakie daje możliwości?
Czym jest PADI?
PADI to skrót od Professional Association of Diving Instructors. Jest to organizacja zrzeszająca centra nurkowe oraz instruktorów oraz divemasterów. System ten powstał w Stanach Zjednoczonych w roku 1967 za sprawą Johna Cronina i Ralpha Ericksona. Organizacja ta jako pierwsza wprowadziła stopniowy i bezpieczny system szkoleń nurkowania, który za sprawą przemyślnej struktury stał się w krótkim czasie jednym z najpopularniejszych sposobów nauki tego sportu.
Stopnie rekreacyjne i zawodowe PADI
Poziom umiejętności nurkowania można podzielić na konkretne stopnie. W zakresie rekreacyjnym znajduje się sześć pozycji: stopień przed-podstawowy (SD), stopień podstawowy (OWD), stopień ponadpodstawowy (AD), stopień zaawansowany (AOWD), nurek ratownik (RD), oraz mistrz nurkowy (MSD). Istnieją również zawodowe stopnie PADI. Zalicza się do nich poziom divemaster czyli pierwszy poziom zawodowych umiejętności nurkowania. Jest to najliczniejsza grupa ze struktury zawodowej. Na następnym poziomie są asystenci instruktorów. Aby zostać instruktorem konieczne jest ukończenie kursu instruktorskiego (Instructor Development Course – IDC) oraz zdanie egzaminu praktycznego przed komisją. Po uzyskaniu pozytywnej oceny zdobywa się pierwszy poziom instruktorski Open Water Scuba Instructor (OWSI), który uprawnia do samodzielnego prowadzenia szkoleń. Można uzyskać także stopnień uprawniający do szkolenia w danej specjalizacji i zostać instruktorem specjalizacji (Specialty Instructor). Instruktor, który w trakcie swojej kariery wystawił minimum 25 certyfikatów oraz posiada uprawnienia do minimum pięcie specjalizacji osiąga poziom Master Scuba Diver Trainer (MSDT). Kolejnym poziomem zaawansowania jest IDC Staff Instructor (IDC SI), Master Instructor (MI). Najwyższym poziomem instruktorskim, który uprawnia do kierowania kursami instruktorskimi jest Course Director (CD).
Specjalizacje nurkowe PADI
W zależności od osiągniętego stopnia umiejętności nurkowania można wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. W stopniu OWD obowiązują specjalizacje takie jak nurkowanie na wysokości, identyfikacja ryb, nurkowanie z łodzi, nurkowanie ze skuterem,nurkowanie w prądzie,nurkowanie w suchym skafandrze, nurkowanie na wzbogaconym powietrzu (nitroxie), specjalista sprzętowy, nurkowanie wielopoziomowe z komputerem, nurkowanie nocne, doskonała pływalność, podwodny przyrodnik, podwodna nawigacja, podwodna fotografia, podwodne filmowanie, projekt AWARE czy ochrona raf. W przypadku stopnia AD można wybrać specjalizację taką jak nurkowanie wrakowe lub głębinowe. Przy stopniu AOWD obowiązują specjalizacje takie jak nurkowanie pod lodem, nurkowanie jaskiniowe, poszukiwanie i wydobywanie lub nurkowanie na Rebreather Dolphin.
Jak wygląda kurs PADI i dlaczego warto go zrobić?
Skorzystanie nawet z podstawowego kursu daje nam olbrzymie możliwości. Podczas kursu nurkowego OWD, który jest pierwszym poziomem, co prawda nie nauczymy się nurkować na dużych głębokościach ale poznamy podstawowe zasady, techniki tej dyscypliny. Większość placówek oferujących kursy dla początkujących posiada bogate zaplecze sprzętowe, dzięki czemu możliwe jest ich wypożyczenie. Kursy na poziomie OWD trwają około dwóch tygodni i są prowadzone w niewielkich ok. 4-6 osobowych grupach, bardzo często możliwe jest jednak zdecydowanie się na kurs indywidualny. Szkolenie składa się zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. Pierwsze próby nurkowanie odbywają się na basenie, dopiero po zapoznaniu się z podstawowymi technikami organizowane są lekcje na wodach otwartych.