Na czym polega regeneracja akumulatorów rowerowych?

sty 30, 2019

Na czym polega regeneracja akumulatorów rowerowych?

Proste, wygodne, tanie i ekonomiczne – takie są rowery elektryczne. Łączą one ekonomię i ekologię zwykłych rowerów oraz wygodę jazdy samochodem. Mają one jednak dodatkowe części, takie jak akumulatory, o które musimy dodatkowo zadbać.

Czym są rowery elektryczne?

Rowery elektryczne są dodatkowo wyposażone w akumulatory, które napędzają silnik, który może obracać nasze koła. Dzięki temu łatwiej jest nam podjechać pod górę, pokonywać długie dystanse czy przemieszczać się z obciążeniem.

Istnieją cztery kluczowe części roweru elektrycznego: akumulatory, silnik, solidna rama i szprychy oraz hamulce.

Ponad 1,6 miliona rowerów elektrycznych zostało sprzedanych w Europie w samym 2016 roku, co stanowi około 7 procent całkowitej sprzedaży europejskich rowerów. Są one znacznie popularniejsze w niektórych krajach. Cztery europejskie kraje stanowią 70 procent całej sprzedaży: Niemcy to 36 procent, Holandia to 16 procent, Belgia 10 procent i Francja 8 procent. Jednak również w Polsce są one coraz bardziej popularne.

Akumulatory rowerowe

Akumulator to najważniejsza część roweru elektrycznego, ponieważ jeżeli nie pedałujemy to one wytwarzają całą moc, która pozwala nam się przemieszczać. Typowe akumulatory z elektrycznym napędem wytwarzają moc około 350-500 W, czyli około 35-50 woltów i 10 amperów. W przeliczeniu to około jednej czwartej tyle, ile potrzeba do napędzania elektrycznego tostera.

Teoretycznie można użyć dowolnego rodzaju akumulatora na rowerze. W praktyce jednak chcemy używać czegoś, co pozwala na przechowywanie dużej ilości energii bez zbytniego obciążenia więc powinniśmy zainwestować w lepszy sprzęt. To wyklucza ciężkie baterie kwasowo-ołowiowe, takie jak te, które uruchamiają samochody, chociaż niektórzy je wykorzystują. Jednak najlepszym wyborem są lekkie akumulatory litowo-jonowe, podobne do tych stosowanych w laptopach, telefonach komórkowych i odtwarzaczach MP3.

Typowe akumulatory zapewnią rowerowi zasięg rzędu 16-60 kilometrów między ładowaniami (w zależności od terenu) a maksymalną prędkością 16-32 km/h (czyli mniej więcej tyle, ile zezwala na to prawo w większości krajów). Możesz przedłużyć zasięg pedałując lub jadąc wolnobieżnie przez pewien czas.

Rower elektryczny

Regeneracja akumulatorów rowerowych

Jeżeli chcemy przeprowadzić regenerację akumulatora rowerowego to musimy go otworzyć. Następnie wymienia się stare ogniwa znajdujące się w nim na nowe i przeprogramowuje się sterującą nim elektronikę. Dzięki temu nasz akumulator będzie się zachowywał jak nowy, oryginalny sprzęt, który dopiero co opuścił fabrykę. Co więcej często taki sprzęt posiada większą pojemność, ponieważ stosuje się nowsze generacyjnie ogniwa. Dzięki temu, że w całym procesie pozostawia się oryginalną elektronikę i obudowę to mamy pewność, że akumulator dalej będzie kompatybilny z całym naszym sprzętem. Zapewniam nam to też bezpieczeństwo pracy.

To o tyle ważne, że możemy się zastanawiać czy lepiej będzie zregenerować nasz akumulator, czy zdecydować się na zakup tańszego zamiennika. Wtedy jednak możemy mieć problemy ze spasowaniem, a moc i czas działania akumulatora może być mniejsza.

Regenerację akumulatorów przeprowadzają specjalne zakłady i serwisy takie jak EVbike i w żadnym wypadku nie powinniśmy próbować tego robić sami. Jeżeli chcemy się na nią zdecydować to zadzwońmy na miejsce, gdzie specjaliści nam pomogą. Zazwyczaj cały proces zajmuje od 3 do 5 dni, ale wszystko zależy od obłożenia danej firmy. Często możemy też liczyć na to, że udzieli nam ona gwarancji na zregenerowany sprzęt, nawet do 12 miesięcy.

 



Podobne:

Udostępnij: