Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Wrz 2, 2017

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są doskonałym sposobem na nadanie naszemu mieszkania trochę koloru i świeżości. Eksperymentując z różnymi gatunkami możemy odkryć prawdziwą pasję do pielęgnacji roślin. W poniższym tekście prezentujemy najpopularniejsze w ostatnim czasie odmiany roślin, na jakie zdecydowała się znaczna część Polaków do swojego mieszkania. Zapraszamy do lektury!

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

Echeveria ‚Clara’ jest przepiękną odmianą roślin doniczkowych o regularnym kształcie. Jej błękitne liście, których kolor pochodzi od woskowego nalotu, chroni roślinę przed nadmiernym nasłonecznieniem i utratą wody.  Barwy liści mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Liście układają się bardzo symetrycznie i regularnie tworząc wyjątkowy efekt. Od spodu roślina ozdobiona jest purpurowymi rumieńcami, a ich ostrokrawędziste wierzchołki akcentowane są bordowymi zakończeniami. Roślina osiąga wysokość do 15 cm wysokości i szerokości. Wiosną i latem roślina kwitnie – ma pomarańczowe, dzwonkowate kwiaty osadzone na niewielkich łodyżkach. Zazwyczaj rośnie wolno i jest rośliną mało wymagającą. Echeveria ‚Clara’ bardzo lubi dużą ilość słońca i sporadyczne podlewanie, przesadzać należy raz na kilka lat do przepuszczalnej mieszanki.

Sundavilla dipladenia czerwona

Piękna roślina obsypana dużą ilością niezwykle dekoracyjnych kwiatów. Roślinę charakteryzuje pnącze doniczkowe z grupy Dipladenia. Roślina pochodzi z Japonii. W czasie kwitnienia ma dużo pięknych kwiatów, które stale się odradzają i nieoprzerwanie kwitną, aż do pierwszych przymrozków.  Sundavilla dipladenia czerwona jest rośliną wieloletnią. W Polsce w warunkach klimatycznych należy przenieść ją na okres zimy do chłodnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie.  Szczególnie ładnie prezentuje się na balkony, tarasach i w ogrodach.  Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych regularnie nawożona i podlewana umiarkowanie.

rośliny do mieszkania

Peperomia dolaboformis var. glaucescens
Roślina ta jest łatwa w uprawie, ponadto jest ozdobna ma efektowne liście o wydłużonym kształcie o barwie jaskrawozielonej Ozdobą tej odmiany peperomii są soczysto śliczne zielone liście o łódkowatym kształcie. Liście otaczają one pionowe pędy tworząc zwarte w zarysie kształtne formy.  Mają one jasno zielony kolor, a ich wierzchołek akcentuje błyszczący pasek o ciemnozielonym kolorze. Jest to odmiana kompaktowa, która dzięki klasycznemu ubarwieniu może być atrakcyjnym elementem różnego rodzaju aranżacji. Roślina ta doskonale sprawdzi się zarówno w efektowne kompozycji jak również w nowoczesnych wnętrzach, a jej intensywna barwa ożywi otoczenie. Peperomia dolabriformis lubi umiarkowaną wilgotność podłoża.  Jest łatwa w hodowli znosi zaniedbania i niedobory światła.

To tylko część najpopularniejszych roślin doniczkowych, na jakie zazwyczaj decydujemy się przy aranżacji naszego mieszkania. Pełna lista dostępna jest na stronie http://topplant.pl

Znaczenie roślin w naszym otoczeniu i ich dobroczynny wpływ

Główną zaletą roślin znajdujących się w naszym otoczeniu jest to,że regulują one wilgotność powietrza. Ponadto pochłaniają dużą ilość dwutlenku węgla w zamian za to produkując tlen. Dodatkową ich zaletą jest to,że pochłaniają substancje toksyczne takie jak :z nich: formaldehyd, benzen, aceton, trójchloroetylen, ksylen. Mają wiele substancji toksycznych, w tym niektóre z nich: formaldehyd, benzen, aceton, trójchloroetylen, ksylen. Ponadto kolor roślin wpływa na dobre samopoczucie a ponadto pozwala w bardzo prosty sposób sprawić aby otoczenie było przyjemne i efektowne zarazem.Podobne:

Udostępnij: