Najstarszy polski maraton

wrz 8, 2015

Najstarszy polski maraton

Zaczął się wrzesień. Dla wielu młodych Polaków oznacza to powrót do szkół, dla nieco starszych – powrót z urlopów. Są też ci, dla których zaczęło się wielkie odliczanie – tradycyjnie w ostatnią niedzielę września odbędzie się Maraton Warszawski. To już 37. edycja biegu.

Pierwsze wyniki

Pierwszy raz na ulicach stolicy maratończycy pobiegli w 1979 roku, dokładnie 30 września. W zawodach wzięło udział 1861 osób, a więc zaledwie o 100 mniej niż w największym wówczas europejskim maratonie rozgrywanym w Paryżu. Najlepszy czas mężczyzn uzyskał wówczas Kazimierz Pawlik – osiągnął wynik 2:11:34. Wynik ten poprawił dopiero w 2011 roku Kenijczyk, John Sammy Kibet z wynikiem 2:08:17.

Wśród kobiet w pierwszym maratonie najlepsza była Renata Pentlinowska z czasem 2:51:38 – wynik ten poprawiła już dwa lata później Amerykanka Cindy Wuss, wyprzedzając Polkę o 16 sekund. Sama biegaczka poprawiła swój wynik w 1987 roku, już jako mężatka, z nazwiskiem Walendziak, zyskując czas 2:38:24. Wielokrotna mistrzyni Polski oraz zdobywczyni medali na zawodach o randze europejskiej i światowej to specjalistka w biegach długodystansowych.

Już od lat z Polakami o pierwsze lokaty walczą inne narodowości – w przypadku mężczyzn poważną konkurencję stanowią Etiopczycy i Kenijczycy, w przypadku kobiet – Rosjanki i Ukrainki

37. Maraton 2015

Tegoroczna edycja jest ostatnią, która kończy się na Stadionie Narodowym. Decyzja ta jest konsekwencją coraz większego zainteresowania wydarzeniem, które obejmuje właściwie cały weekend imprez. W zeszłym roku bieg ukończyło ponad 6 tysięcy osób! Spośród trzech poprzednich edycji, których metą był Stadion, najwięcej biegaczy dotarło do końca trasy w 2013 roku – było to 8 506 osób. W tym roku nie można liczyć na pobicie rekordu, ponieważ ze względów technicznych wprowadzono limit uczestników – maksymalną liczbą jest 8 000 osób. Limit ma służyć również bezpieczeństwu i wygodzie uczestników, którzy pobiegną miejscami dość wąską trasą.

35._PZU_Maraton_Warszawski

W tym roku maraton łączy dwa brzegi Wisły – mimo nieczynnego Mostu Łazienkowskiego trasa będzie poprowadzona z prawdziwym rozmachem. Uczestnicy wystartują w niedzielę 27 września o 9:00 i pobiegną między innymi przez Saską Kępę, Gocław, Most Świętokrzyski, Powiśle, Łazienki Królewskie, Żoliborz, Bielany, Cytadelę, Nowe Miasto, Most Gdański i Pragę Północ. Pierwszy zawodnik dotrze na płytę Stadionu około 11:00. Oprócz głównego biegu na legendarnej trasie o długości 42,195 km odbędzie się również trzyosobowa sztafeta maratońska, Bieg na 5 km, sobotni bieg dla dzieci oraz Biegi Wegańskie w Parku Skaryszewskim.

Głównym sponsorem jest PZU.Podobne:

Udostępnij: