Ochrona domu kiedyś i dziś – alarmy i czujki w Twoim domu
Dawniej, by chronić swoje domostwo ludzie najczęściej korzystali z pomocy swoich czworonożnych przyjaciół. Pies dawał im poczucie bezpieczeństwa. W razie zagrożenia powiadamiał o nim swojego właściciela głośnym szczekaniem lub nawet próbą zatrzymania intruza.
Nie brakowało również posesji, które odgradzały się wysokimi płotami czy murami. Miały one udaremnić próby dostania się na teren zamknięty. Na szczęście dziś ze względu na rozwój technologii o wiele łatwiej jest zabezpieczyć swój dobytek. Firmy, takie jak ZiSA proponują zainteresowanym szereg rozwiązań w tym zakresie – alarmy, czujki czy domofony i wideodomofony.
Rozwój technologii, a ochrona domu
Z pomocy psów ochronnych nadal wielu z nas korzysta. Wciąż mamy jednak świadomość tego, że profesjonaliści i z nimi potrafią sobie poradzić. Kiedy złodziej upatrzy sobie nasz dom, dokona przecież odpowiednich przygotowań zanim przystąpi do działania.
Współczesna technologia wychodzi więc naprzeciw tym, którzy w obawie o swój dom szukają pozostałych metod jego ochrony. Zaniepokojeni mogą w końcu zdecydować się na zamontowanie alarmów, które w szybki sposób powiadomią ich o nieproszonym gościu.
Co więcej, wprowadzane od wielu lat coraz to nowsze czujki, dają możliwość kontrolowania domu także od strony technicznej. Sygnalizatory dźwiękowe w nich zamontowane dają bowiem znać o zagrożeniach wynikających z używania sprzętów i urządzeń domowego użytku.
Alarmy i czujki
Najpopularniejsze alarmy to te, które wyposażone są w czujniki ruchu i klawiatury umożliwiające wpisanie odpowiedniego kodu. Właściciel mieszkania i domownicy znający ciąg liter lub liczb potrzebnych do unieruchomienia alarmu. Po otwarciu drzwi wpisują je, by przekraczając próg nie wywołać ostrego sygnału dźwiękowego. W sytuacji w której do domu wchodzi intruz, alarm głośno sygnalizuje włamanie reagując na ruch i brak wpisanego na klawiaturze kodu.
Inteligentniejsze modele wysyłają też sygnał bezpośrednio na policję lub do firmy ochroniarskiej z której usług korzystamy. Gdy zajdzie pomyłka, zapomnimy kodu lub z jakiś przyczyn zapomnimy go wpisać, patrolujący ochroniarze zjawią się u nas w mieszkaniu. Dlatego w sytuacji, gdy sami przez przypadek uruchomimy alarm, powiadommy o tym służby, by nie musiały zjawiać się u nas bez potrzeby.
Inteligentne czujki, to z kolei ochrona przed wadliwymi urządzeniami domowego użytku lub ich awariami. Dzięki nim możemy w porę wykrywać tlący się w mieszkaniu ogień, ulatniający się gaz czy zwiększający się poziom wylewanej na posadzkę wody. Podzielone są więc na czujki dymu, czujki gazu, czujki tlenku węgla lub wody. Zazwyczaj wszystkie one wyposażone są w pulsujące diody lun sygnały dźwiękowe, których w razie zagrożenia nie należy ignorować.
Alarmy i czujki – nie tylko w domach
Wszystkie wymienione systemy bezpieczeństwa z dużym powodzeniem stosowane są zarówno w dużych domach, mieszkaniach, jak i biurach lub zakładach pracy. Zagrożenia wynikające z kradzieży czy awarii piecyków gazowych mogą zdarzyć się przecież wszędzie, nie tylko tam, gdzie mieszkamy. Z takowej ochrony równie chętnie korzystają więc przedsiębiorcy czy różnego rodzaju instytucje państwowe.
Obracanie dużymi ilościami gotówki czy warunki podwyższonego ryzyka, na przykład korzystanie z łatwopalnych materiałów w zakładzie pracy, to tylko przykłady sytuacji w których zamontowanie odpowiednich systemów jest wręcz wskazane.