Oferty pracy dla lekarzy – jak szukać pracy zagranicą?

lut 17, 2018

Oferty pracy dla lekarzy – jak szukać pracy zagranicą?

Przynależność do Unii Europejskiej otworzyła Polakom realne szanse na znalezienie legalnej pracy za granicą. W mediach nieustannie słyszy się o wyjeżdżających lekarzach i pielęgniarkach, jednak czy faktycznie wyjazd jest dla nich tak łatwy?

Okazuje się, że tak. To właśnie dzięki byciu częścią większej wspólnoty kwalifikacje i dyplomy uzyskiwane na polskich uczelniach mogą być respektowane za granicą, co oczywiście w przypadku medycyny jest kwestią niesamowicie istotną. Wiele osób planujących wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i możliwości rozwoju osobistego zdaje sobie sprawę, że znalezienie zatrudnienia w konkretnej profesji jest znacznie trudniejsze, niż wyjazd do pracy tymczasowej. Jak i gdzie zatem należy szukać pracy za granicą, jeśli docelową dziedziną jest medycyna?

 

Agencje zatrudnienia

Najlepszym, a zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem jest niewątpliwie skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Dzięki rozwojowi technologii i wszechobecnego Internetu, możliwy był również rozwój miejsc oferujących pomoc w poszukiwaniu pracy za granicą. Oczywiście, nie każda agencja jest w stanie znaleźć zatrudnienie w każdej dziedzinie, zwłaszcza gdy jest ona tak specyficzna jak medycyna. Tu potrzeba kontaktów, znajomości i przede wszystkim doświadczenia we współpracy ze szpitalami i prywatnymi praktykami za granicą. Jedną z ciekawszych i niewątpliwie najpopularniejszych firm zajmujących się wspomaganiem lekarzy poszukujących pracy za granicą jest Paragona. Na czym polega współpraca lekarza z taką firmą?

Do zdobycia pracy potrzebne są przede wszystkim kwalifikacje. To one decydują o tym, czy lekarz spełnia wymogi danej posady i czy może starać się o jej zdobycie. Sprawdzeniem tego faktu zajmuje się właśnie agencja zatrudnienia. Lekarz pragnący rozpocząć swoją karierę za granicą powinien zgłosić się do Paragony i przedstawić jej swoje CV, kwalifikacje i oczekiwania.

Pracownicy agencji zajmą się następnie wyszukiwaniem odpowiadających dla danego kandydata ofert i proponowaniem pracodawcy jego kandydatury. Jeśli profil kandydata spotka się z zainteresowaniem pracodawcy, kandydat będzie mógł odbyć rozmowę kwalifikacyjną, na którą zostanie zaproszony do wybranego kraju zatrudnienia. Wiele tradycyjnych agencji właśnie w tym miejscu kończy swoje wsparcie. Jednak nie w tym przypadku. Gdy kandydat zdecyduje się podjąć wybraną przez agencję posadę, Paragona zapewni wszelką pomoc zarówno dla kandydata, jak i jego rodziny.

Pierwszą gwarancją, jaką uzyskuje kandydat jest umowa o pracę podpisana z pracodawcą. Jedynym warunkiem jej zatwierdzenia jest ukończenie szkolenia językowo-przygotowawczego oferowanego przez agencję. W trakcie jego przebiegu kandydat odbywa zarówno szkolenie on-line, jak i kurs stacjonarny w kraju docelowym. Wszelkie koszty związane z kursami i przygotowaniem pokrywa tu agencja. Nie ma więc obaw, że poszukiwanie pracy okaże się być inwestycją o niepewnym rezultacie. Po zakończeniu kursów następuje etap ostatni, czyli relokacja. Paragona wspiera przenosiny kandydata do nowego kraju wraz z rodziną, a dodatkowo gwarantuje szkolenia uzupełniające już na miejscu, równolegle z nowo zdobytą pracą.

Alternatywa dla platformy EURES

Platformy takie jak Paragona stanowią już od dłuższego czasu doskonałą alternatywę dla najpopularniejszego jeszcze przed kilkoma laty systemu EURES. Sieć EURES jest swojego rodzaju Urzędem Pracy działającym we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA, zrzeszającym oferty pracy ze wszystkich krajów europejskich. Jej głównym założeniem jest zrzeszanie pracowników na europejskim rynku pracy i wspieranie ich mobilności. Sieć tworzą publiczne służby zatrudnienia państw członkowskich UE i EFTA oraz inne uprawnione organizacje na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym, działające w obszarze zatrudnienia.

Niestety, choć poszczególne placówki będące członkiem EURES mogą oferować kandydatom różne formy wsparcia,  w żadnym wypadku nie wygląda ono tak, jak w przypadku agencji zatrudnienia. EURES stanowi bowiem coś na kształt bazy ofert pracy, a nie koniecznie pośrednika ułatwiającego jej zdobycie.

Organizowane przez EURES szkolenia mogą okazać się przydatne osobom poszukującym zatrudnienia w wielu branżach i chyba to jest również największą różnicą pomiędzy siecią EURES, a agencjami zatrudnienia zajmującymi się konkretnie branżą medyczną – ich działania są znacznie bardziej rozproszone, niż w przypadku konkretnych agencji. Gdzie zatem szukać pracy jako lekarz? Tylko w agencjach zatrudnienia.


→ Artykuł powstał dzięki informacjom zamieszczonym na stronie internetowej Paragona.com



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: