Oświetlenie biurowe – normy oświetleniowe na stanowisku pracy

lut 21, 2019

Oświetlenie biurowe – normy oświetleniowe na stanowisku pracy

Obecnie do 80% informacji przetwarzanych jest wizualnie. Prowadzi to do tego, że wybór oświetlenia biurowego ma coraz większy wpływ na to, jak przetwarzamy dane i jak wydajnie pracujemy. W miejscu pracy oświetlenie jest głównie częścią wytycznych ergonomicznych. Poza tym, że światło ma wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie, ma również pozytywny wpływ na motywację i wydajność. Musi ono też spełniać wymagania bezpieczeństwa w rozumieniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o oświetlenie biurowe?

Normy oświetleniowe na stanowisku pracy według polskiego prawa

Zgodnie z artykułem 207 § 2 K.p. oświetlenie stanowiska pracy to jeden z obowiązków pracodawcy. Musi on chronić zdrowie i życie wszystkich osób które zatrudnia poprzez zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wykorzystując osiągnięcia nauki i techniki.

Bardziej szczegółowo kwestię oświetlenia reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Według tego dokumentu oświetlenie musi być dostosowane do tego jaką pracę wykonujemy i spełniać wymagania określone w Polskiej Normie. Normy oświetleniowe są też regulowane przez przepisy techniczno-budowlane.

Mówiąc już bardzo precyzyjnie o oświetleniu biurowym to musi ono zapewniać komfort pracy wzrokowej, a poziom natężenie oświetlenia musi spełniać wymagania określone w normie PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.” Oznacza to że na typowym stanowisku, np. podczas pracy przy komputerze poziom natężenia powinien wynosić 500 luxów, a na stanowiskach gdzie wykonywane są prace projektowe to 750 luksów.

Ergonomia a oświetlenie biurowe

Światło ma różne funkcje, które należy wziąć pod uwagę przy kompleksowej ocenie koncepcji oświetlenia w pomieszczeniu. Oświetlenie nie tylko wspomaga percepcję wzrokową, a tym samym pośrednictwo informacyjne, ale wpływa również na nas w aspektach psychicznych, emocjonalnych i biologicznych.

Cała wizualna percepcja danego miejsca na początku jest opierana na oświetleniu. Z tego powodu konkretne rozwiązania powinny być dobierane indywidualnie w zależności od warunków w danym biurze. Odpowiednie wykorzystanie światła dziennego i sztucznego może mieć silny wpływ na psychiczno-emocjonalne czynniki oświetlenia. Inne elementy, na które wpływa światło, to zdrowie i wydajność. Ergonomicznie zaprojektowane oświetlenie może być bardzo pomocne, a badania wykazały, że dobre oświetlenie w miejscu pracy ma również wpływ na motywację.

realizacja przemysłowa luxon

Jak oceniamy jakość oświetlenia biurowego?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć jak ocenić oświetlenie biurowe. Do oceny całej instalacji potrzebna jest analiza różnych parametrów. Głównymi kryteriami jakie biorą pod uwagę specjaliści są poziom oświetlenia jego natężenie, kontrola jasności harmonicznych, kolor światła, kierunek światła i ograniczenie odbłysków i cieni. Wszystkie te parametry wpływają w dużym stopniu na środowisko wizualne, komfort i wydajność naszych pracowników oraz są często odnotowywane w podejściach naukowych i praktycznych.

Jak zaprojektować i zainstalować dobre oświetlenie biurowe?

Jak widać powyżej instalując oświetlenie w naszym biurze musimy wziąć pod uwagę bardzo dużo czynników – zarówno prawnych, jak i technicznych. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na nasze finanse, ponieważ wpłynie na wydajność i motywację naszych pracowników. To jak czują się oni w biurze ma ogromne znaczenie, a oświetlenie jest tu kluczowym elementem.

Jednak oświetlenie wpływa również na nasze finanse bardziej bezpośrednio poprzez rachunki za prąd. Wybór świateł i instalacji może zmienić wysokość rachunków o kilkadziesiąt procent.

Jeżeli nie orientujemy się we wszystkich aspektach technicznych najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalnej firmy, która specjalizuje się w projektowaniu i instalacji oświetlenia w miejscach pracy. Dzięki temu sami nie musimy zastanawiać się nad odcieniami żarówek ani ich rozlokowaniem.

Specjaliści zazwyczaj wybierają instalację najnowszego technologicznie oświetlenia LED dostosowanego do potrzeb naszego biura. Znają oni wszystkie normy prawnie i upewnią się, że zostaną one spełnione. Dodatkowo orientują się oni w trendach i zadbają, aby dana instalacja zapewniała komfort pracy naszym pracownikom.


Najwyższej jakości oświetlenie LED znajdziesz w firmie Luxon, która zajmuje się produkcją nowoczesnych opraw ledowych.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: