Sposoby na bezpieczny transport fortepianu

Sie 16, 2018

Sposoby na bezpieczny transport fortepianu

Transport fortepianu czy pianina może kojarzyć się większości z nas w dosyć kabaretowy sposób. Scena ta często przedstawiana jest jako wielki trud i wysiłek osób w nią zaangażowanych i niemogących sobie z instrumentem poradzić.

Choć sytuacja ta nie zdarza się często, a praktycznie nawet i w ogóle zwyczajnym ludziom, o tyle dla muzyków czy organizatorów różnego rodzaju imprez oraz koncertów jest prawdziwą udręką, która bez wątpienia spędza im sen z powiek.

Transport fortepianu

Fortepian jest niezwykle skomplikowanym mechanicznie i delikatnym instrumentem muzycznym. Blisko 100 klawiszy, z których każdy posiada osobny mechanizm zakończony młoteczkiem i przyporządkowana mu strunę, wydającą  konkretny i oczekiwany przez muzyka dźwięk.

Do tego system pedałów, pozwalający na zmianę barwy wydobywającego się dźwięku. Nic więc dziwnego, że jest to instrument bardzo duży. Największe z fortepianów koncertowych potrafią osiągać długość nawet i ponad 2,5 metra. Nie powinien dziwić więc fakt, że niektóre z nich trafiają do sali koncertowych i swoich pomieszczeń już na etapie ich budowy, a sposób ich zamieszczenia uwzględniany jest w projekcie budynku.

Dzieje się tak ponieważ ich instalacja, już po zakończeniu inwestycji, byłaby niemożliwa bez chociażby wybijania dużej dziury w ścianie czy demontażu kawałka dachu budynku, instalacja w trakcie budowy jest zwyczajnie uzasadniona ekonomicznie. Zdarzyć się może jednak, że instrument należy z różnych powodów przetransportować. Może to być  koncert w zupełnie inną część kraju lub kontynentu, zakup samego fortepianu czy tez i jego sprzedaż.

fortepian

O ile transport i wyniesienie instrumentu z różnych sali koncertowych czy dużych magazynów może nie wydawać się takim trudny zadaniem, o tyle, co się zdarza, wyniesienie dużego 2,5 metrowego fortepianu z małego mieszkania, mieszczącego się na 5 piętrze bloku z wielkiej płyty na jednym z ogromnych osiedli mieszkaniowych, może spotkać się z pewnymi problemami. Wąskie klatki korytarze, drzwi i klatki schodowe, bez najmniejszego wątpienia nie pomagają w całej operacji.

W obliczu wielu wyzwań i przeciwności, takich jak brak odpowiedniego zaplecza technicznego, brak osób do pomocy czy doświadczenia przy transporcie takich gabarytów jak i przy pracy z samym instrumentem, samodzielna próba przetransportowania wydaje się być pracą syzyfową, skazaną z góry na niepowodzenia, a co gorsza mogącą zakończyć się tragicznie zarówno dla nas jak i dla samego nierzadko bardzo cennego instrumentu.

Najlepszy sposób na transport fortepianu

Najlepszym rozwiązaniem w takiej patowej sytuacji jest skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w transporcie fortepianów i pianin. Przedsiębiorstwa, a co za tym idzie także i pracownicy w nich zatrudnieniu, zajmujące się świadczeniem tego typu usług, posiadają niezbędne doświadczenie i sprzęt pozwalający na bezpieczny transport pianin i fortepianów.

Cały proces przeprowadzany jest przez kilku doświadczonych pracowników, którzy wyposażeni są w specjalistyczne samochody, różnego rodzaju  transportery, rampy, windy, wyciągarki czy pokrowce, które zabezpieczają zarówno instrument jak i elementy pomieszczenia, takie jak chociażby parkiety, w którym fortepian się znajduje.

Dzięki pomocy techniki i swojemu doświadczeniu, są oni gotowi przetransportować instrument do dowolnego budynku i na dowolne piętro. Ich wiedza, w szczególnych przypadkach, pozwala na rozebranie fortepianu.

Ceny takiego transportu ustalane są indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania i wielkości samego instrumentu.Podobne:

Udostępnij: