System solarny i panele słoneczne – czy mówimy tu o tej samej instalacji?

kw. 27, 2020

System solarny i panele słoneczne – czy mówimy tu o tej samej instalacji?

Wraz ze wsparciem rządowym poprzez dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, programy dotyczące alternatywnych źródeł energii stały się powszechnie znane i coraz częściej stosowane w Polsce. Wzrost świadomości ekologicznej, który towarzyszy występującemu, globalnemu kryzysowi klimatycznemu, skłaniają do instalowania w swoim gospodarstwie domowym systemu solarnego oraz fotowoltaiki. Wbrew pozorom, są to dwie różne metody, które charakteryzują się innym funkcjonowaniem i opłacalnością.

Idea systemu solarnego

Panele słoneczne lub inaczej zwane kolektory słoneczne mają na celu gromadzenie energii słonecznej w celu dostarczenia ciepła do budynku. Mogą spełniać dwie różne funkcje – do ogrzewania całego budynku, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

System składa się z kilku płyt, montowanych najczęściej na dachu, wykonanych z blachy miedzianej lub aluminiowej, które mają za zadanie pochłaniać promieniowanie słoneczne. Dodatkowo są przykryte szkłem, aby zmniejszyć utratę ciepła oraz chronić przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Podstawą pracy tak zbudowanego kolektora jest absorpcja ciepła. Jest ono przekazywane do systemu grzewczego za pomocą rurek, wypełnionych tak zwanym płynem solarnym.

Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne, pomimo że są tak samo montowane na dachu, można odróżnić od paneli słonecznych charakterystyczną budową. Zamiast jednolitej płyty szklanej przypominają formę siatki, która zostaje przykryta hartowaną szybą.

Są to połączone w formie szeregów ogniwa, które mają za zadanie przekształcić absorbowane promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem stosowanych ogniw, które mogą być wykonane z krzemu krystalicznego, mieszanki krzemu i innych pierwiastków, a nawet związków organicznych, głównie polimerów, stanowiąc tak zwane ogniwa trzeciej generacji.

W dużym uproszczeniu przypominają swoim działaniem tradycyjne baterie, czy raczej akumulatory, dlatego służą do zasilania urządzeń elektrycznych, użytkowanych w gospodarstwie domowym.

montaż paneli fotowoltaicznych

Profesjonalne doradztwo i montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu oraz całym województwie dolnośląskim oferuje firma Innex Fotowoltaika. 

Wady i zalety obydwu rozwiązań

Wbrew powierzchownym opiniom, nie należy stosować tych dwóch rozwiązań jako konkurencyjnych. Najlepiej sprawdzi się inwestycja w obydwa rodzaje systemów, wówczas ma się zagwarantowane optymalne wykorzystanie działania promieni słonecznych. Pierwszy typ, czyli kolektory doskonale sobie poradzą podczas ciepłego sezonu wiosenno-letniego, ponieważ ich efektywność jest ściśle zależna od ekspozycji słonecznej.

W krótkie dni, czyli w okresie jesienno-zimowym ich wydajność jest znacznie gorsza, jeśli jeszcze towarzyszą aura deszczowa, duże zachmurzenie, absorpcja ulega znacznemu obniżeniu. Wówczas sytuację ratuje fotowoltaika, która może działać przez cały rok, niezależnie od intensywności padania promieni słonecznych, dzięki gromadzeniu i przechowywaniu tak wytworzonej energii.

Ze względu na warunki geograficzne trzeba się liczyć, że z kolektorów słonecznych można korzystać tylko w krótkim okresie czasu. Najlepsze nasłonecznienie zyskuje się w miesiącach kwiecień-sierpień. Wówczas można się cieszyć gorącą wodą bez eksploatacji systemu fotowoltaicznego, który z kolei jest dużo droższy w instalacji ze względu na użyte materiały.

Oszczędność na rachunkach za prąd

Pomimo, że obydwa systemy mogą magazynować ciepło, tylko w przypadku fotowoltaiki istnieje możliwość sprzedaży nadmiaru uzyskanej w ten sposób energii elektrycznej odpowiedniej elektrowni. W tym celu instaluje się liczniki dwukierunkowe, które umożliwiają dokonanie zarówno kupna, jak i sprzedaży prądu.

Możliwości łączenia lub zastosowania tylko jednego z dwóch obecnych na polskim rynku systemów przekładają się na dużo niższe opłaty i są ekologiczne. W przypadku fotowoltaiki pobiera się tylko roczną opłatę stałą, która waha się między 150 zł a 250 złotych. Aby uzyskać indywidualną wycenę i skorzystać z dotacji, należy skontaktować się z najbliżej działającą firmą, zajmującą się montażem tego typu instalacji.