Warszawa – globalna metropolia

wrz 8, 2015

Warszawa – globalna metropolia

Są miasta, których nie trzeba opisywać – każdy wie, gdzie leżą. Nowy Jork, Pekin, Amsterdam, a od niedawna także Warszawa – co łączy te metropolie poza ich wielkością czy gęstością zaludnienia?

Globalna metropolia według GaWC

Pięć lat temu, w 2010 roku, think tank – zespół prowadzący badania i analizy publiczne – Globalization and World Cities (GaWC) wpisał Warszawę na listę metropolii globalnych. Tym samym Warszawa znalazła się obok takich miast jak Pekin, Londyn, Paryż czy Tokio. Choć nie jednoznacznej definicji metropolii globalnej, przyjmuje się pewne kryteria, które powinno spełniać dane miasto. Przyjrzyjmy się liczbom, dotyczącym stolicy Polski.

260px-Aglomeracja_warszawska_wg_PZP_2004

  1. Nazwa rozpoznawalna na całym świecie i kojarzona z danym krajem – Warszawa ma swoje odpowiedniki nazewnicze w różnych językach świata. Warsaw po angielsku, Varsovie po francusku, Warschau po niemiecku. Jest rozpoznawalna i kojarzona na świecie jako stolica Polski.
  2. Duża liczba ludności – stan na 31 grudnia 2014  liczy 1 735 442 mieszkańców. Pod względem liczby ludności Warszawa jest największym miastem w Polsce i 15 miastem w Europie. Powierzchnia 517,24 km2 również notuje ją dość wysoko.
  3. Duże, międzynarodowe lotnisko jako punkt przesiadkowy i baza międzynarodowych linii lotniczych – warszawskie Okęcie spełnia ten warunek.
  4. Rozbudowana infrastruktura transportu i telekomunikacyjna.
  5. Obecność międzynarodowych firm prawniczych, instytucji finansowych, koncernów handlowych oraz giełdy, które mają wpływ na światową ekonomię.
  6. Instytucje kulturalne o światowej sławie.
  7. Wpływowe media o zasięgu światowym.
  8. Obiekty sportowe wysokiej klasy, które mogą udźwignąć ciężar organizacji międzynarodowych imprez.

WarsawFromTheISS

Oczywiście trudno porównywać Warszawę do takich megalopolis jak BoWash, czyli pas w Stanach Zjednoczonych łączący Boston. Nowy Jork, Filadelfię i Waszyngton, gdzie mieszka 45 milionów ludzi – na obszarze dwukrotnie mniejszym od Polski. Niewątpliwie jednak w skali europejskiej stolica Polski jest dużym, prężnie rozwijającym się miastem.

Przed wojną Warszawa była nazywana „Paryżem Północy” – ze względu na wyjątkowe piękno zabytkowej zabudowy miasta. Dzieje Polski sprawiły, że rozwój Warszawy, tak intensywny przez kilkaset lat, został drastycznie zahamowany. Odbudowa stolicy po wojnie to jeden z największych sukcesów kraju oraz mieszkańców regionu, okupiony ogromnym wysiłkiem.



Podobne:

Udostępnij: