Zaćmę usuwasz raz w życiu – wybierz odpowiednią dla siebie soczewkę.

lip 10, 2019

Zaćmę usuwasz raz w życiu – wybierz odpowiednią dla siebie soczewkę.

Zaćma to choroba oczu, która atakuje coraz więcej osób. Nie oznacza ona jednak, że już nigdy więcej nie będziemy widzieć. Prawda jest taka, że wystarczy krótka operacja zaćmy, wszczepienie sztucznej soczewki i można dalej cieszyć się doskonałym wzrokiem.

Operację zaćmy przeprowadza się raz w życiu. Samo leczenie polega na jednym zabiegu, który trwa maksymalnie 30 minut. Nie obejdzie się również bez wizyty kontrolnej, podczas której lekarz sprawdzi czy wszystko goi się w odpowiednim tempie. Efekty leczenia są spektakularne – wzrok jest równie dobry, co przed pojawieniem się zaćmy. Aby jednak usunięcie zaćmy było trwałe, warto dobrać odpowiednią soczewkę dla siebie. Jakie soczewki wyróżniamy? Jaka soczewka będzie odpowiednia?

Na czym polega leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy to przede wszystkim zabieg usunięcia zmętniałej soczewki, a następnie wstawienie nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę wzroku. Istotne jest jednak, aby sztuczna soczewka była dobrana indywidualnie pod każdego pacjenta – tylko w taki sposób można zapewnić mu doskonałą jakość widzenia, dostosowaną do trybu życia jaki prowadzi. Jakie soczewki wewnątrzgałkowe wyróżniamy?

Najlepsze soczewki wewnątrzgałkowe – jaką wybrać?

Każda soczewka posiada inne funkcje i w zależności od jej rodzaju, po operacji możliwe jest osiągnięcie różnych rezultatów. Do najpopularniejszych soczewek należą soczewki jednoogniskowe sferyczne, które jednocześnie jako jedyne są refundowane przez NFZ. To standardowe rozwiązanie dla osób, które szukają jedynie sposobu na poprawę wzroku i nie potrzebują dodatkowej ochrony oczu. Oprócz tego wyróżniamy soczewki jednoogniskowe asferyczne, których główną rolą jest poprawa kształtów obrazu, a także wyrównanie kontrastu. Oprócz tego każdy kto je posiada ma znacznie wzmocnioną ostrość wzroku.

Soczewki toryczne są już bardziej zaawansowane – skierowane są przede wszystkim do osób, które oprócz zaćmy zmagają się z astygmatyzmem rogówkowym. Do najlepszych soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych podczas operacji zaćmy należą soczewki wieloogniskowe. Oprócz poprawy widzenia, wyrównania obrazu czy poprawienia jego ostrości, pozwalają na uniknięcie konieczności zakupu i regularnego noszenia okularów korekcyjnych po zakończonym leczeniu.

Soczewka wieloogniskowa – dla kogo?

Precyzyjne opracowanie budowy soczewki wieloogniskowej pozwoliło na doskonałe odwzorowanie na siatkówce ostrego obrazu. Osoba, która się na nie decyduje ma pewność, że będzie dobrze widziała przedmioty zarówno z bliska, jak i daleka. Pozwala na to całkowitą rezygnację z okularów korekcyjnych po zabiegu, co jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie czuły się w nich dobrze. Warto jednak pamiętać, że osoby noszące soczewki wieloogniskowe nierzadko mają problem z prowadzeniem pojazdów w nocy.

Soczewki jednoogniskowe sferyczne czy asferyczne

Soczewki jednoogniskowe charakteryzują się najprostszą budową, a ich głównym zadaniem jest przywrócenie zdolności ostrości widzenia po operacji zaćmy. Refundowane przez NFZ soczewki sferyczne nie przypominają jednak naturalnej soczewki i nie mają zdolności akomodacji. Oznacza to, ze widzenie nie jest doskonałe. Zdecydowanie lepiej jest wybrać soczewkę asferyczną, która wpływa na wyrównanie zniekształconego obrazu, a jej lepsza budowa sprawia, że widzimy zdecydowanie lepiej. Soczewki asferyczne są dedykowane osobom, które pracują w nocy, w słabo oświetlonych pomieszczeniach bądź prowadzą samochód w nocy.

Wybór odpowiedniej soczewki podczas leczenia zaćmy to połowa sukcesu do odzyskania dobrego wzroku. W zależności od potrzeb warto wybrać soczewki jednoogniskowe asferyczne bądź wieloogniskowe. W przypadku dodatkowej korekcji świetnie sprawdzą się soczewki toryczne.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: