Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych w Lubinie? Sprawdź rodzaje instalacji

lis 23, 2022

Fotowoltaika to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało sporo na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo opłacalna metoda produkowania energii elektrycznej na własny użytek.

Dodatkowo jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, ponieważ swoje działanie opiera na odnawialnym źródle energii, jakim jest słońce, a podczas pracy nie emituje żadnych szkodliwych substancji i związków do atmosfery. Warto więc wiedzieć jak dokładnie zbudowane są panele fotowoltaiczne, jak działają, jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych oraz jakie firmy oferują montaż paneli fotowoltaicznych w Lubinie

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to główny element instalacji, który odpowiada za przemianę promieniowania słonecznego w energię eklektyczną. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie tego typu paneli, które składają się z mniejszych elementów nazywanych ogniwami fotowoltaicznymi. Ogniwa te wykonane są najczęściej z krzemu, który zaliczany jest do pierwiastków posiadających właściwości półprzewodnikowe, co oznacza, że umożliwia on przetworzenie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Pierwiastek ten znakomicie nadaje się do tego typu zastosowań, ponieważ posiada on aż cztery elektrony walencyjne, czyli takie, które znajdują się najdalej od jądra atomowego, przez co można je wprawić w ruch po ekspozycji pierwiastka na promieniowanie słoneczne. Im większa jest ilość elektronów walencyjnych, tym szybciej zachodzi efekt fotowoltaiczny. Ogniwa, z których składa się panel fotowoltaiczny, zabezpieczone są z dwóch stron warstwą ochronną, natomiast z góry nałożona jest warstwa szkła, która dodatkowo chroni ogniwa i jednocześnie nie ogranicza im dostępu do światła. 

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo ciekawa i w miarę prosta. W momencie padania promieni słonecznych na powierzchnię ogniwa zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne. W uproszczeniu polega ono na tym, że promieniowanie słoneczne składające się z fotonów po kontakcie z ogniwem wprawia w ruch elektron. W ten sposób powstaje energia elektryczna, która może być wykorzystywana przez dane gospodarstwo domowe. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób powstaje prąd stały, który nie jest odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Z tego też względu przed dostarczeniem go do instalacji elektrycznej w danym gospodarstwie, niezbędne jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, czym zajmuje się urządzenie nazywane inwerterem lub falownikiem. Dopiero po tym procesie energia elektryczna może trafić do instalacji, skąd będzie pobierana przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne użytkowane w domu. 

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne, mimo że w każdym przypadku ich cel działania jest taki sam, to mogą się one nieco różnić w zależności od ich rodzaju. Obecnie wyróżnić można trzy główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych, takie jak:

  • Instalacja on-grid – rozwiązanie to składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji montażowej i licznika dwukierunkowego. Tego typu system podłączony jest do sieci energetycznej, dzięki czemu pozwala on zarówno na pobieranie z prądu z sieci, jak i na wysyłanie nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Tego typu instalacje są najpopularniejsze i najtańsze w użytkowaniu, a połączenie ich z siecią energetyczną daje wiele korzyści. 
  • Instalacja off-grid – to tzw. instalacja niezależna, która nie jest w żaden sposób podłączona do sieci energetycznej. Z tego też względu w przypadku takiego rozwiązania nie ma możliwości odsyłania nadwyżki energii do sieci, przez co rolę magazynów energii pełnią różnego rodzaju akumulatory itd. 
  • Instalacja hybrydowa – łączy ona w sobie zalety instalacji on-grid i off-grid, ponieważ w zależności od konfiguracji może ona działać w pełni autonomicznie, ale pozwala także na korzystanie z sieci zewnętrznej np. w wyniku zaniku napięcia czy niewystarczającej ilości zgromadzonej energii. Wadą tego systemu jest jednak wysoka cena. 

Jakie firmy zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych

Planując inwestycję w fotowoltaikę, należy pamiętać o tym, że montaż tego typu instalacji powinien być zrealizowany przez profesjonalistów. Z tego względu szukając pomocy w tym zakresie warto skorzystać z usług firmy INNEX, która posiada odpowiednie doświadczenie i niezbędne uprawnienia ja do świadczenia tego typu usług. Dzięki profesjonalnej pomocy można mieć pewność, że instalacja będzie bezpieczna i w pełni sprawna.



Podobne:

Etykiety:

Udostępnij: