Zmniejszenie żołądka – z czym wiąże się życie po operacji?

lip 24, 2018

Zmniejszenie żołądka – z czym wiąże się życie po operacji?

Zmniejszenie żołądka poprzez rękawową resekcję lub utworzenie by-passa to obecnie jedne z najpopularniejszych chirurgicznych metod walki z otyłością, pozwalających na szybką redukcję zbędnej masy ciała i przywrócenie organizmu na drogę równowagi. Choć mówi się o nich często jako o zabiegach modnych, w rzeczywistości nie mają żadnego związku z szybszym i bardziej leniwym sposobem na leczenie otyłości – nie należy traktować ich jako alternatywy dla zdrowego trybu życia, gdyż jako takie są wykonywane w ściśle określonych sytuacjach i przypadkach. Niestety, otyłość jest największą epidemią XXI wieku i dotyczy coraz większego grona ludzi, przez co i zabiegi zmniejszające objętość żołądka są coraz częściej spotykane. Na czym polegają, w jakich przypadkach są zalecane i jak wygląda życie pacjentów po operacji?

Chirurgiczne metody zmniejszania żołądka

Chirurgia metaboliczna nie jest w medycynie pojęciem nowym, choć dopiero od niedawna cieszy się tak szerokim zainteresowaniem. Do najczęściej przeprowadzanych w jej obrębie zabiegów należy z pewnością zaliczyć właśnie operacje zmniejszające całkowitą objętość żołądka, prowadzące do znaczącej utraty wagi u osób walczących z otyłością.

operacja żołądka

Choć istnieje kilka sposobów wykonania tego rodzaju zabiegów, najczęściej stosowanymi i jednocześnie najmniej inwazyjnymi są laparoskopowe operacje rękawowej resekcji żołądka oraz utworzenia by-passa żołądkowego. W przypadku obydwu objętość żołądka zostaje zmniejszona często o nawet 80%, gwarantując tym samym bardzo znaczące ograniczenie spożywanych przez osobę otyłą potraw i tym samym przyspieszenie zrzucania nadmiernej wagi.

W przypadku obydwu metod najważniejsza część sukcesu leży po stronie pacjenta. To chory, stosując się do zaleceń pooperacyjnych i podejmując faktyczną próbę pracy nad własnym zdrowiem i ciałem może przyspieszyć końcowy sukces i osiągnąć postawione sobie cele. Jedną z poważniejszych decyzji, jaka czeka każdą osobę po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka jest przejście na dietę.

Życie po operacji zmniejszenia żołądka

W pierwszym miesiącu po operacji, niezależnie od tego która technika została ostatecznie wybrana, pacjenci są w stanie spożywać wyłącznie niewielkie ilości miękkich pokarmów i płynów. W przypadku rękawowej resekcji żołądka, jego pojemność zostaje zmniejszona do 150 ml, a w przypadku by-passa, do jeszcze mniejszych rozmiarów. W dalszych etapach rekonwalescencji pacjenci mogą poszerzać swój jadłospis o produkty stałe, jednak powinno odbywać się to zawsze pod kontrolą lekarza i dietetyka oraz przede wszystkim z umiarem – opowiada bariatra z KCM Clinic.

Pierwszą z zasad dobrze opracowanej diety odchudzającej w przypadku osób po operacji zmniejszającej żołądek jest ograniczenie spożywanych kalorii. Choć w przypadku by-passa ich wchłanianie jest i tak minimalizowane, warto już w trakcie przyjmowania posiłków zadbać o to, by było ich tam jak najmniej. To właśnie dzięki dobrze dopasowanej diecie chirurgiczne metody walki z otyłością wykazują się tak wysoką skutecznością.

Głównym celem każdej operacji bariatrycznej jest znacząca redukcja masy ciała, a w wielu przypadkach także opanowanie zależnej od nadwagi cukrzycy typu II. Aby osiągnięcie któregokolwiek z celów było możliwe, stosowanie diety niskoenergetycznej w połączeniu z odpowiednim planem treningowym jest niezbędne i choć wymagające, zdecydowanie warte poświęcenia.

zmniejszenie żołądka

Dieta osoby ze zmniejszonym żołądkiem obejmuje 5 etapów, rozpoczynając od diety płynnej, poprzez płynną wzmocnioną, łatwostrawną papkowatą, łatwostrawną stałą, aż po dietę niskoenergetyczną. Każdy z etapów powinien przebiegać powoli, zgodnie z możliwościami i postępami pacjenta, prowadząc do określonych celów wagowych i zdrowotnych na każdym etapie rekonwalescencji.

Życie po operacji to zupełnie nowy, nieznany dotąd tryb codziennego funkcjonowania, oparty często o zasady, które przed operacją były dla osoby otyłej po prostu niemożliwe. Spożywanie określonych posiłków o określonej porze, bez możliwości sięgnięcia po ulubione przekąski i smakołyki jest ogromnym wyzwaniem, z którym ciężko trudno poradzić sobie samodzielnie.

Poddanie się nie wchodzi tu jednak za bardzo w grę, gdyż ograniczona objętość żołądka zwyczajnie nie pozwoli choremu na przekroczenie określonych norm wagowych posiłku bez narażania się na ból i problemy gastryczne. Przyjmując odpowiednią postawę wobec diety, stosując się do zaleceń lekarza i uzupełniając zdrową dietę o niezbędne witaminy i komplementarny trening, pozbycie się nadmiernych kilogramów jest możliwe nawet w pozornie beznadziejnych przypadkach.