Postępy w remoncie Mostu Łazienkowskiego

wrz 8, 2015

Postępy w remoncie Mostu Łazienkowskiego

Całą Polską wstrząsnęła wiadomość, że Most Łazienkowski płonie. Trwający ponad pół roku remont powoli ma się ku końcowi – jak wygląda aktualna sytuacja mostu łączącego dwa brzegi stolicy?

Walentynkowy Pożar

Złośliwy los chciał, że data pożaru, który tak mocno odcisnął się na życiu warszawiaków, zbiegła się ze świętem zakochanych. Szczęście nie opuściło jednak stolicy zupełnie, bo w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Ogień pojawił się w wieczornych godzinach wśród desek składowanych pod mostem w trakcie prowadzonych prac remontowych. Ogromna temperatura sprawiła, że stalowa konstrukcja mostu uległa na tyle poważnym uszkodzeniom, że prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o całkowitej wymianie tej konstrukcji.

Most_Łazienkowski_01

Według danych z 2014 mostem odbywało się około 17-18% ruchu samochodowego na wszystkich mostach warszawskich. Jego całkowite zamknięcie spowodowało niemałe zamieszanie na stołecznych ulicach. W kwietniu podpisano umowę z konsorcjum firm Bilfinger Infrastructure S.A. i Przedsiębiorstwa Usług Technicznych „Intercor”. Oferta złożona przez grupę przedstawiła koszt remontu na kwotę 104 363 937,74 złotych. Prace mają skutkować otwarciem przeprawy 31 października bieżącego roku.

„Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska…”

Most Łazienkowski powstawał w latach 1971–1974. Głównym inwestorem była Dyrekcja Budowy Trasy Mostowej Łazienkowskiej, budująca most według projektu Centralnego Biura Projektów Dróg i Mostów „Transprojekt” w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Mazura. Oficjalnie otwarto most 22 lipca 1974 – na południowej balustradzie umieszczono pamiątkową tablicę z napisem:

W XXX-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
czwarty most w Warszawie z Trasą wzniesiony
w latach 1971–1974 oddano w dniu
lipcowego święta.

Budowa mostu jest jednym z motywów kultowej polskiej komedii Miś, której bohaterowie, Komisarz i Włodarczyk, układają tekst piosenki o Trasie Łazienkowskiej: Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska! I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł! Również w serialu Czterdziestolatek pojawiają się liczne odniesienia – główny bohater, Karwowski, pracuje jako inżynier na jednym z odcinków budowy trasy, natomiast odcinek pt. Otwarcie trasy, czyli czas wolny dokumentuje prawdziwe uroczyste otwarcie trasy.

W 1981 nadano konstrukcji imię generała Zygmunta Berlinga, ale w 1998 roku przywrócono nazwę „most Łazienkowski”. W wyniku obecnego remontu połowa nowej konstrukcji mostu jest już na podporach – od strony Powiśla jest już 150m, od strony Pragi – 131,21m.  Ponieważ cały most ma długość 424 metrów, nietrudno obliczyć, że połowa drogi jest już wykonana.



Podobne:

Udostępnij: